Josef Futera
Zakládající člen oddílu kopané v Hrušovanech nad Jevišovkou

narozen 22.4.1895 v Ostrovu nad Sázavou
zemřel 25.8. 1946 v Hrušovanech nad Jevišovou

Josef Futera, úředník na dráze ve Žďáru, syn Futery Jana, skladníka ve Žďáru a Kateřiny rozené Vítek. Rodiče v r. 1924, po přestěhování do Hrušovan nad Jevišovkou, vlastnili obchod na ulici Nádražní. Josef Futera pracoval na dráze jako telegrafista. Jako zakládající člen Sokola a Sportovního klubu kopané byl členem představenstva. V této funkci pracoval až do roku 1938, kdy celá jeho rodina byla odsunuta z pohraničního městečka Hrušovany nad Jevišovkou do Žďáru na Moravě. Zde žil po celou dobu 2. světové války. Po skončení války v roce 1945 se vrátil zpět do Hrušovan, kde se znovu zapojil do práce ve Sportovním klubu kopané. Jeho aktivní činnost byla ukončena smrtí, když zemřel na zápal plic.

TJ CUKROVAR HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU

Počátky vzniku fotbalového oddílu jsou datovány rokem 1924. Zakládající člen Sokola a Sportovního klubu kopané se jmenoval Josef Futera. Mužstvo se skládalo z místních nadšenců. Od konce 2. světové války byli řadoví členové doplňováni fotbalisty z místního útvaru pohraniční stráže. Pod názvem ,,Rudá hvězda Hrušovany nad Jevišovkou" se hrávalo do roku 1989. Největším úspěchem byla účast v 1.B třídě. Po roce 1989 jsme začali tvořit nové mužstvo bez opor z pohraniční stráže. V roce 1994 jsme vybojovali postup z III. třídy okresního přeboru do okresního přeboru Znojemska. Rok 1998 znamenal návrat do 1. B. třídy. Po roce působení v této soutěži byla svépomocí a zčásti firmami vystavěna víceúčelová stavba zahrnující v sobě kabiny, sprchy, klubovnu, ubytovnu, technické zázemí a nezbytnou restauraci. Více jak pět let se odehrávaly zápasy na travnaté ploše. V roce 1998 bylo vytvořeno mužstvo přípravky, v roce 1999 postoupili žáci do 1.B krajské soutěže. V roce 2003 Hrušovany A postupují do 1. A. třídy. Přebudovávalo se záložní hřiště. Rok 2004 byl nejúspěšnějším rokem z celé historie. Postup do divize, kde Hrušovany vydržely celé 4 roky. V sezóně 2004/2005 jsme se umístili na krásném třetím místě. Pak ale přišel rok 2007/2008 a sestup hned dvakrát za sebou. Nejprve do krajského přeboru a rok později do 1. A. třídy, poté se družstvo mužů zrušilo úplně a v Hrušovanech se dva roky nehrál žádný fotbal. V roce 2019 jsme obnovili činnost a přihlásili naše muže do IV. třídy. Tuto sezónu ovlivnila koronovirová pandemie a soutěžní ročník 2019/2020 byl zrušen. Postoupili jsme až na základě mimořádného postupu do III. B třídy, kterou hrajeme doteď.